Ünlü oyuncuları buluşturan bu fotoğraf pek kıymetli!

27 Nisan 2012 Yazan  
Kategori Genel, Yazılar

Usta yönetmen Yavuz Turgul, ünlü oyuncular Şener Şen, Şevket Altuğ, Cem Yılmaz ve Ozan Güven, buluşup felekten bir gecce çaldı. Ortaya da kolay kolay yakalanamayacak bu kare çıktı.

Akşam yemeğinde buluşan Yavuz Turgul, Şener Şen, Şevket Altuğ, Cem Yılmaz ve Ozan Güven, zamanının büyük bir bölümünü Bodrum ve Datça’da geçiren Altuğ’un İstanbul’a gelişini kutluyordu.

Yemek keyifli, sohbet koyuydu. Konuşulan konuların başında, Cem Yılmaz’ın evliliği ve doğacak oğlu Kemal geliyordu. Masadakiler, aynı zamanda komedyenin 23 Nisan’daki doğum gününü gecikmeli de olsa kutladı.

Gecenin sonundaysa bu kare ve Cem Yılmaz’ın fotoğrafı çeken muhabire söyledikleri kaldı “Ustalar böyle istedi, sana kısmetmiş.”

649 defa okundu.

Muhsin Bey restore edilecek.

05 Aralık 2011 Yazan  
Kategori Genel, Yazılar

 

Sinemamızın bir klasiği daha geleceğe kalacak
Yavuz Turgul, Şener Şen birlikteliğinin ilk filmi Muhsin Bey restore edilecek. Turgul, restorasyonun uzun sürse de yapılacağını, filmin DVD’sinin çıkacağını söyledi

Kıymeti zamanla anlaşılan filmlerden biri Muhsin Bey. Yavuz Turgul’un 1986’da çetiği film, gösterime girdiği 1987 mayısında çok da seyircinin ilgisini çekmemişti. Ama yıllar içerisinde değeri anlaşıldı. Türk sinemasının ‘en’leri seçkilerinde her zaman ilk 10 içerisinde yer almayı başardı. Artık Türkiye sinemasının klasikleri arasında gösterilen Muhsin Bey filmi için, dün Caddebostan Kültür Merkezi’nde tarihi bir buluşma gerçekleşti. Çekildikten 25 yıl sonra özel bir gösterimde filmin ekibi, yönetmen Yavuz Turgul, oyuncular Şener Şen, Uğur Yücel, Osman Cavcı, yapımcı Abdurahman Keskiner, sanat yönetmeni Arzu Başaran ve müzisyen Atilla Özdemiroğlu tekrar bir araya geldi. Yaklaşık 500 sinemaseverin katıldığı gösterimin ardından SİYAD Başkanı sinema yazarı Tunca Arslan’ın moderatörlüğünde film ekibinin katıldığı bir de söyleşi gerçekleşti. Türkiye’deki 1980 sonrası değişimi, müzik organizatörü Muhsin Kanadırık’ın, asker arkadaşının yeğeni Ali Nazik’e albüm çıkartma serüveni üzerinden anlatan filmin yönetmeni Yavuz Turgul, söyleşide bir de müjde verdi. Zaman zaman festivallerde ve nadiren de olsa TV gösterilen filmin, yakında restore edileceğini ve DVD’sinin çıkarılacağını duyurdu. Türkiye’nin sürekli bir değişim sürecinden geçtiğini anlatan Turgul, “Değişim karşısındaki davranışlar, insanları anlamızı sağlar” dedi. Şener Şen ise yönetmen olarak Yavuz Turgul’la ilk defa Muhsin Bey’de çalışmaya başladıklarını hatırlattı. “İkimiz de Arzu Film’den geliyoruz. Yavuz ile ortak duygularımız fazla. Onun sinemaya, hayata, insanlara bakışı benimkiyle uyuşuyor” diyen Şener Şen, Muhsin Bey’i de Yavuz Turgul ve Şener Şen birlikteliğinin başlangıcındaki özel bir film olarak nitelendirdi. Uğur Yücel ise Ali Nazik’i oynamak için bir süre Urfa’da yaşadığını anlattı. Yücel “Bu film beni bir şeyler bulmaya itti. Ben de Ali Nazik’i buldum. Hâlâ o Anadolu yolculuğunun üzerimde etkisi vardır” dedi. Son sözü ise yine yönetmen Yavuz Turgul söyledi: “Muhsin Bey gösterime çıktığında salonda altı kişi izlemiştik. İkisi eşim ve bendim. Hayatım boyunca sinemanın battığını da gördüm, salonların kapandığını ya da filmlerin rekorlar kırdığını da. Her ne olursa olsun sinema özel bir sanat ve filmlerin seyirciyle kol kola yürümesi gerekiyor.”

OLKAN ÖZYURT 04.12.2011
Kaynak: http://www.sabah.com.tr/kultur_sanat/sinema/2011/12/04/sinemamizin-bir-klasigi-daha-gelecege-kalacak

353 defa okundu.

Yavuz Turgul: Şener Şen’in farkına varamadılar.

26 Şubat 2011 Yazan  
Kategori Genel, Yazılar

YAVUZ TURGUL: ‘ŞENER ŞEN’İN FARKINA VARAMADILAR!’

Film Arası Dergisi yazarı Regiman Deniz, ünlü yönetmen Yavuz Turgul’la yaptığı sohbeti köşesine taşıdı. Turgul, Şener Şen’in Av Mevsimi filmindeki rolüyle çok önemli bir performansa imza attığını ancak Yeşilçam ve SİYAD’ın bunun farkına varamadığını söyledi.

Film Arası Sinema Dergisi yazarlarından Regiman Deniz, her ay bir filmin yapım hikâyesini anlattığı köşesinde bu ay, Av Mevsimi’ni konuk etti. Filmin yapım ve çekim aşamasını usta yönetmen Yavuz Turgul’la konuşan Deniz, ünlü yönetmenle yaptığı sohbeti köşesine taşıdı. Deniz, yönetmen Yavuz Turgul’un, filmin hazırlık süreciyle ilgili şu cümlelerini aktardı:

MESLEKLERİNDE UZMAN KİŞİLERDEN EĞİTİM ALDIK

‘Filmde çok ciddi bir ön hazırlık aşaması var,  bu yapımda en uzun süreci kapsıyor. Hem yapım, hem de çekimle ilgili tüm unsurları belirleyerek, bunların üzerinde yoğun bir şekilde çalıştık. Senaryoya uygun olarak, cinayet masasının çalışma biçimi, organ nakli gibi hikâyede yer alan konular hakkında araştırmalar yaptık ve bu meslek kollarına ait uzman kişilerden eğitim aldık. ‘

SİYAD VE YEŞİLÇAM, ŞENER ŞEN’İN FARKINA VARAMADI

Yönetmen Yavuz Turgul, Yeşilçam ve SİYAD’ın Av Mevsimi filmindeki rolüyle çok önemli bir performansa imza atan usta oyuncu Şener Şen’in farkına varamadıklarını ifade etti. Turgul, bu konuda şunları söyledi:  

‘Av Mevsimi’nde Şener Şen’in tam olarak marifetlerini ortaya koyabileceği bir rol üstlenmediği düşünüldü; hatta Şener Şen de böyle düşündü; ama bence bu Şener Şen’in olgunluk dönemine ait büyük bir film ve bunun farkına varamadılar. Gerek Yeşilçam’da gerekse SİYAD’ın Türk Sineması Ödülleri’nde, Şener Şen aday gösterilmedi. Ben buna itiraz etmiyorum tabi ki. Ama yönetmenin gözünde de, çok önemli bir rol oynuyor, ama kimse bunun farkında değil.’

Yönetmen Yavuz Turgul’un, Av Mevsimi filminin yapım süreciyle ilgili paylaştığı notlar, Film Arası Sinema Dergisi’nin Mart ayında yayımlanacak 8. sayısında…

640 defa okundu.

25 YILLIK DOSTLUK VE İŞ BİRLİĞİ – ŞENER ŞEN YAVUZ TURGUL

06 Aralık 2010 Yazan  
Kategori Genel, İnternet Haberleri, Röportajlar, Yazılar

25 YILLIK DOSTLUK VE İŞ BİRLİĞİ

İçine Muhsin Bey’ler, Eşkıya’lar, Gölge Oyun’ları, Gönül Yara’ları sığmış 25 yıllık dostluk ve işbirliğinin son ürünü, ‘Av Mevsimi’. Yavuz Turgul ve Şener Şen, Milliyet Sanat’a filmlerini ve onları bir arada tutan şeyleri anlattılar

En sevdiği filmlerin başında ‘Muhsin Bey’ gelen, gönlünde ‘Hababam Sınıfları’na, ‘Züğürt Ağa’lara, ‘Sultan’lara özel yer ayrılmış biri olarak bu buluşmaya ödüm patlayarak gittiğimi itiraf etmek zorundayım. Bir, yaptıkları işlere büyük saygı duyduğum bir değil iki kişiyle konuşacaktım, üstelik bunlar öyle her fırsatta uzatılan teyplere içlerini döken insanlar değildi. Hele ki bir arada… İki, Yavuz Turgul’un aksiliği dillere destandı. ‘Tersliğinden’ yüzüne karşı bu kadar rahat söz edilen insan da az gördüm doğrusu. Kendisi de bu özelliğiyle çok barışık olduğundan herhalde.
İkilinin son filmi ‘Av Mevsimi’, bir polisiye. Bir cinayet var, üç polis var ve yine fragmanın final cümlesinden tahmin edileceği gibi onların ‘hayatı değişiyor’ bunu çözmeye çalışırken. Röportajımız ise, çok şükür hiç korktuğum gibi geçmiyor. Hele iki eski dostun şakalaşmalarını izlemek eşsiz bir deneyim.

* İlk defa bir cinayet filmi çekiyorsunuz…

Yavuz Turgul: Zamanı geliyor bazı şeylerin. Ben bütün türlerin iyilerini çok severim, ayırt etmem. Polisiyeye de çok özel bir ilgim var, çünkü sinemada canımın sıkılmasından hoşlanmam. Çok ağır ve sizi çok değerli fikirleriyle allak bullak eden insanlar vardır ama o biraz uzun uzun bir şeyleri gösterme halindedir. Onun yerine böyle zihin açıcı, başka türlü bir filmi daha çok tercih ediyorum. Kendim bu kadar sıkılıyorsam kimseyi sıkma hakkım olmadığını düşünüyorum bir de. 

* Klasik bir polisiye özellikleri taşıyor mu film?
Yavuz T.:  Bu hikayelerin ustaları biliyorsunuz, hep merakı son ana kadar götürür ve hiç ummadığınız bir şey çıkar. Biz o yolu izlemedik. Bizim her şeyimiz açık. Çünkü bir cinayetin nasıl işlendiği ve kimin tarafından işlendiğinden ziyade, o cinayetin ruhlarda yarattığı etki üzerinde durmayı   tercih ettik. 

* Sizin için de polisiye farklı bir tür…
Şener ŞEN: Ben çok çeşitli yerlerden geldiğim için, polisiye, dram, komedi diye ayırmıyorum. Beni olayın bütünü ilgilendiriyor, bir de o bütün içinde bana verilen görev… Ama Yavuz’la çok çalışan bir oyuncu olarak diyebilirim ki bu filmde bir üslup farklılığı var. Yavuz’un şimdiye kadar yaptığı işlerden anlatım olarak, resim olarak, dil olarak farklı. 

* Oyunculuğunuz konusunda size karışılmasına izin verir misiniz?
Şener Ş.: Sinema bireysel bir iş değil. Önce iyi bir senaryodan yola çıkılır, sonra iyi bir yönetmenle o yol tamamlanır. Geriye sadece onu yorumlama kalıyor. Oyuncular yaratıcı sınıfında değil. Malzemesi zenginse, yönetmenin dediğini iyi anlamışsa, lazım olan şeyleri ortaya çıkarabiliyorsa, iyi oyuncunun tanımı budur. 

* Yani siz tam anlamıyla teslim oluyor musunuz yönetmene sette?
Şener Ş.: Prensibim zaten odur. Evet demem zordur, herkesle çalışmam da zordur ama evet dersem de, kesinlikle yönetmeni dinlerim. 

* Öyle midir gerçekten?
Yavuz T.: Şener öyle diyorsa öyledir. Şener inanmadığı hiçbir şey söylemez. 

* En çok hangi filminizi seviyorsunuz birlikte yaptıklarınızdan?
Şener Ş.: Ben sevmediğim filmde oynamadım. Bir de şey derler ya, “Hepsi yavrularım, nasıl ayırt edeyim?” Biz zaten baştan eve girecek çocukları seçiyoruz. Benim senaryo okumam değişiktir. Oyuncular genelde hep önce rolüne bakar. Hatta tiyatroda herkes repliğini sayar. Şehir Tiyatrosu’nda bizim eski kuşakta öyledir. Ben, bütününe bakarım. Bütünü içinde bu rol ne ifade eder ve o bütünden seyirci ne algılar? Rolüm çok parlak olsa bile senaryonun bütünü beni mutlu etmediyse gene oynamam. 

Yavuz T.:  Amma zor adamsın be. 

* Bir tek sizinle oynuyor o yüzden yıllardır…
Şener Ş.: Hep uğraşıyorum, bakıyorum ama başka çıkmıyor, ne yapayım?

Yavuz T.:  Yok şimdi artık belli olmaz. Önümüzdeki dönem olur belki. 

* Evet, bir Mimar Sinan oynayacağınızı duyduk…
Şener Ş.: Öyle bir tasarımız var, Mustafa Oğuz’la, Çağan Irmak’la bir projemiz. Ama daha hazırlık safhasında. 

Yavuz T.:  Bu da beni kırdı tabii. Bunca zaman sonra sen tut başka yönetmenlere git. İhanet gibi bir şey bu, karını başkasıyla yakalamışsın gibi…

* Siz de başka oyuncu bulursunuz belki… 

Yavuz T.:  Tabii, hemen arıyorum şimdi. 

Şener Ş.: Biliyorum, Yavuz’un intikamı acı olacak. 

* Ekipteki genç oyuncularla aranız nasıldı?

Şener Ş.: Valla ben o kadar faydalandım ki. Bunu içtenlikle söylüyorum. Yeni kuşağın en parlak iki oyuncusuyla bir arada olmak benim ufkumu açtı. Melisa (Sözen), diğer yan rollerdeki arkadaşlar, Rıza (Kocaoğlu)… Sonra Çetin Bey (Tekindor) ile hiç bir araya gelmemiştim. Aynı kuşak olmamıza rağmen farklı yerlerden geliyoruz. Burada, hepimiz aynı potada buluştuk. Tabii ki Yavuz’un bunda büyük etkisi var, belli bir üslup oluştu burada, herkes bildiklerini unutup bu filmin gerektirdiğini yapmaya çalıştı. 

* Peki, “Okan’ın üzerinden silindir gibi geçtim” derken ne kastettiniz?
Yavuz T.:  Şener söyledi onu işte, bunlar kendi bildikleriyle geliyor ve ilk öğrenmeleri gereken şey de “Kendi bildiklerinizi unutun” oluyor. Şener buna çok alışkın. Hepsinin üzerinden silindirle geçildi aslında. Arada o kadar büyük jenerasyon farkı var ki, Çetin, Şener bir tarafta, arada tam ne olduğu belirsiz Cem, okumuşlar takımından Melisa, Okan… Ve onlar bütün bildiklerini yanlarında getirdiler. İşte onları unutup bambaşka bir noktaya sıçrayabilmeleri için kimi zaman silindir olmak gerekiyor. Geride bırakamıyorsun nidalarını, sesini… Çetin Bey’den sesini terk etmesini istedik yani, adamın en büyüleyici yanı. Şimdi bu ne kadar zor bir şey, adam kaç yaşında, gelmiş kemik gibi yapışmıştır bütün bildikleri ona, kurtulamaz. Ama hayranlık duydum ona, inanılmaz bir şeydi. Gençler, “Çözdük biz bu işi” gibi gizli kibirlere de sahipler. O gizli kibiri bir kere yiyip yutmak lazım. O arada da kimi zaman vahşi yollar deniyorsunuz. 

* Sizin birlikte bu kadar iyi çalışabiliyor oluşunuzun bir nedeni de ‘sinemayı birlikte öğrenmiş olmak’ herhalde…

Şener Ş.: Valla 1975’ten beri beraberiz, Arzu Film’den beri, ki benim ilk popüler olmam ‘Hababam’ serileriyledir. Ben oraya girdim, muhteşem bir ekiple karşılaştım. Ertem Abi, Yavuz Turgul, Sadık Şendil, Kemal (Sunal), Halit (Akçatepe), Tarık (Akan) oradaydı, Münir Özkul, Adile Naşit, böyle bir ekip. Orada bir ruh vardı. Tek amaç sinemaydı… Benim de sinemayı bu kadar ciddiye almamın nedeni Arzu Film’dir. 

Yavuz T.:  Sonra kara dönemler gelmeye başladı, bulutlar grileşti, fırtınalar, yağmurlar… 

* Cem Yılmaz’dan söz ederken “İyi insan” lafını kullandınız. Bunu önemsiyorsunuz çalıştığınız insanlarda…

Yavuz T.:  En çok önemsediğim şey. Bir bütün halinde bir yere doğru yolculuk yaparken, hani kıskançlığıyla, sıkıntılarıyla, dertleriyle, beğenmez yanlarıyla, böyle her şeye b.ka bakar gibi bakan insan hayatta istemem ben. Zaten ben öyleyim. Diğerleri, mesela Şener, muazzam bir moral kaynağıdır, çok iyi abilik yapar. Onun dışında işte Cem, burası onun alanı değildi, şüpheler, kaygılar taşıyabilecekken o da ‘Yavuz abilerle’ büyümüş, çok sevmiş ‘Muhsin Bey’leri, koşarak geldi. En sıkıntılıları Okan’dı. O da kulağında ipod bir köşeye çekilir, neyse onu da hallettik. Melisa inanılmaz bir insan, Çetin Bey acayip mütevazı ve işte bütün bu grup hep birlikte bir yere gittiği zaman birisi çıkıp kıllık yapmıyor. Bir tane bela yeter, o nedenle diğer bela olması muhtemel insanları istemem ben sette. 

* İş dışında görüyor musunuz?

Şener Ş.: Görüşüyoruz. Sette gördüğümüz Yavuz’la özel hayattaki Yavuz’un hiç alakası yoktur, çok keyifli bir arkadaştır diğer zamanda. Sette zordur. Bu kadar çalışmama rağmen, Yavuz’un her türlü halini bilmeme rağmen zorlandığım anlar benim de olur. Çünkü o an işin içinden çıkamayız. Onun geçmesini beklemek lazım.
Yavuz T.:  Yazıklar olsun Şener. 

* Siz de bunu rahatlıkla itiraf ediyorsunuz ama zaten…
Yavuz T.: Az bile söylüyor, canım, kibarlığıyla yine. Nefret ediyorlar benden hepsi, biliyorum. 

Şener Ş.: Özel hayatta çok farklı ama. Özellikle Yavuz’u tanımayanlar için hakikaten çok zor anlar oluyor sette. Paralize olan, kitlenen, en basit cümleyi karıştıran ne öyle özgüveni fazla insanlar gördüm.

 

433 defa okundu.

Av Mevsimi filmi geliyor…

24 Mayıs 2010 Yazan  
Kategori Genel, İnternet Haberleri, Yazılar

Yavuz Turgul’un yönettiği ve Şener Şen, Cem Yılmaz, Çetin Tekindor ile Melisa Sözen’in oynadığı Av Mevsimi, önümüzdeki aylarda Fida Film – Profilm tarafından vizyona çıkarılıyor.

Konu:

Bir cinayet araştırması sırasında hayatları altüst olan üç polisin hikâyesi.

Yapım: Fida Film – Profilm

Yönetmen: Yavuz Turgul

Oyuncular: Şener Şen, Cem Yılmaz, Çetin Tekindor, Melisa Sözen, Okan Yalabık.

233 defa okundu.