Alanya halkı beni çok etkiledi

21 Şubat 2011 Yazan  
Kategori Röportajlar, Yazılar

Türk sinemasının yıldızı Şener Şen, Yeni Alanya’ya konuştu: Alanya Kalesi’nin dünyanın en güzel konumlu kalelerinden biri olduğunu düşünüyorum

Alanya’ya bir defa uğrama fırsatı bulduğunu ancak Alanya’yı unutamadığını belirten Şener Şen, “Alanya Kalesi’nin dünyanın en güzel konumlu kalelerinden biri olduğunu düşünüyorum. Alanya’nın misafirperver halkı ve doğal güzellikleri de beni çok etkilemişti” dedi 

İSTANBUL’DAKİ Taksim Gezi Pastanesi’nde Yeni Alanya’nın sorularını yanıtlayan Şener Şen, magazin gazeteleri ve televizyonların magazin programlarına konu olmayı sevmediğini belirterek, Yeni Alanya’ya sinemayı ve Alanya’yı değerlendirdi. 

– Sinemanın eski ve yeni zamanlarını nasıl kıyaslarsınız?

Eskiyle yeniden ziyade sinemadaki en önemli olay ‘yaratım’ bölümüdür, yani senaryodur. Sinema, teknolojiyle bütün olan

bir sektör olduğu için bugünkü sinemamızın, bugünkü teknolojiyle dünya standartlarını yakaladığını söyleyebilirim.

Fakat senaryo sorunu, eski dönemlerin ve devam eden zamanın en büyük sorunudur.

– Yabancı ve Türk sinema sektörünü kıyasladığınızda nasıl bir tabloyla karşılaşıyorsunuz?

Türk sineması şu anda sektör değil. Tamamıyla sponsor ve bireysel çabalarla yapılıyor. Dünyada iki tane sektör var, bunlardan birisi Hollywood, diğeri ise Bollywood.

– Yakın dönem Türk sinemasında ‘Oyunculuğunu beğeniyorum’ dediğiniz kimler var?

İletişim biçimleri ve zaman sürekli değişiyor. Her dönemin farklı aktörleri ve aktrisleri oldu. Uğur Yücel, Timuçin Esen, Olgun Şimşek, Cem Yılmaz ve Okan Yalabık beğendiğim oyuncular arasında.

– Sinemadan uzak kaldığınız dönemlerde boş zamanlarınızı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Mesleğimden uzak kaldığım dönemler hiç bir zaman olmadı. Sinemaya ara verdiğimiz dönemlerde ise her zaman yeni projeler üzerinde çalışıyorum.

– Cem Yılmaz’ın sinemadaki performansıyla ilgili neler söyleyebilirsiniz?

Cem Yılmaz, çok yetenekli bir oyuncu olduğunu ‘Av Mevsimi’ filminde zaten gösteriyor. Çok başarılı buluyorum.

– Yeni nesil sinemacılara tavsiyeleriniz neler?

Sadece senaryo üzerine yoğunlaşsınlar. Açı veya resim peşinden ayrılıp, işin özüne önem versinler.

– Siz de eski bir tiyatrocusunuz. Söylenildiği gibi tiyatroya yeteri kadar önem verilmiyor mu?

İyi oyun olduğu zaman insanlar tiyatroya gidiyor. Tiyatroda yaşanan kriz tıpkı sinemadaki gibi yazarla ilgili.

– Sevdiğiniz müzik, film ve kitap türleri neler?

Belli bir tarza takılmayarak var olan projelere bakarım. İyi olmak kaydıyla ayrım yapmamayı tercih ederim. İçimde, ‘Müziksiz yapamam’ diye bir tutku hiç oluşmadı. Film ve tiyatro seyretmek veya güzel bir kitap okumak beni daha çok heyecanlandırır. Psikolojik ve sosyolojik içerikli kitapları severim.

– İstanbul sizin için vazgeçilmez midir?

İşim gereği İstanbul’da bulunmak zorundayım. Adana doğumlu olmama rağmen 1950’den beri İstanbul’da yaşıyorum.

– Alanya’yı tanıma fırsatınız oldu mu?

Alanya’ya bir defa uğrama fırsatım olmuştu. Alanya Kalesi’nin dünyanın en güzel konumlu kalelerinden birisi olduğunu düşünüyorum. Alanya’nın misafirperver halkı ve doğal güzellikleri de beni çok etkilemişti.

– KİM KİMDİR?

26 Aralık 1941 tarihinde, o zamanlar marangozluk yapan ünlü oyuncu Ali Şen’in oğlu olarak Adana’da dünyaya geldi. Sanat hayatına İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrolarında sahneye çıkarak başladı. Babası gibi sinema sanatçısı olmak istemeyen Şener Şen, kendisini tiyatro oyunculuğuna adadı. Tiyatrodaki başarısı ve kazandığı tecrübelerle de sonunda babasının izinden giderek sinemaya geçiş yaptı. Sinemaya ilk adım attığı yıllarda figüranlık dahil her işi yaptı. Beş yıl boyunca o kadar küçük rollerde oynar ki, bazen filmlerde sadece dans etmek veya başrol oyuncusundan dayak yemek zorunda kaldı. 1975 yılında sinema kariyerinde bir dönüm noktası yaşadı ve Ertem Eğilmez’in unutulmaz filmi Hababam Sınıfı’nda “Badi Ekrem” tiplemesi ile büyük sükse yaptı. Aynı filmde İnek Şaban tiplemesi ile ün yapan Kemal Sunal ile müthiş bir ikili oluşturdular ve o yıllarda büyük gişe hasılatı yapan Süt Kardeşler, Şabanoğlu Şaban, Tosun Paşa, Kibar Feyzo, Çöpçüler Kralı ve Davaro gibi filmlerde, ayrıca toplam 52 filmde ve “İkinci Bahar” isimli dizide oynayarak Türk sinema tarihine damgasını vurdu. Son olarak oynadığı “Av Mevsimi” isimli film, Türk sinemasının en iyi eserlerinden birisi olarak gösterilmektedir.

Kaynak: http://www.yenialanya.com/haber_detay.asp?haberID=17991

615 defa okundu.