Festivali Turgul açacak Ceylan kapatacak

08 Eylül 2011 Yazan  
Kategori Genel, Yazılar

 T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Avrupa Birliği Bakanlığı’nın destekleri ve Lancia’nın ana sponsorluğunda 22-25 Eylül tarihleri arasında bu yıl ilki gerçekleştirilecek olan Roma Türk Film Festivali’nin açılışı Yavuz Turgul’un ‘Av Mevsimi’ filmiyle kapanışı ise Nuri Bilge Ceylan’ın Cannes ödüllü filmi ‘Bir Zamanlar Anadolu’da’ filmiyle yapılacak.

Bundan böyle Ferzan Özpetek’in onursal başkanlığında her yıl düzenlenecek olan festival süresince İtalyan sinema izleyicisi 30 Türk filmiyle buluşacak.

ONUR KONUKLARI ŞEN VE YILMAZ
Roma Türk Büyükelçiliği’nin destekleriyle, Roma’nın ünlü Villa Borgeshe Bahçeleri içindeki Casa Del Cinema salonlarında 21 Eylül’de, İtalya ve Türkiye’den davetli basını bir araya getirecek olan festivalin basın toplantısına, Yavuz Turgul, Şener Şen, Cem Yılmaz ve Okan Yalabık onur konuğu olarak katılacak.

Açılış Töreni’nde, festival konuklarının İtalyan izleyiciyi selamlayacağı gecede festivalin Onursal Başkanı Ferzan Özpetek, yönetmen Yavuz Turgul’a festivalin Onur Ödülü’nü sunacak.

EYVAH TÜRKLER GELİYOR!
Festivalde, İtalyanların Osmanlı döneminden bu yana, korkulu bir ifadeyi esprili bir söylemle anlatmak için kullandıkları “Mamma li Turchi”/ “Eyvah Türkler Geliyor” cümlesi “motto” olarak alınıyor.

Festival bu sloganı, “Filmleriyle Geliyorlar” cümlesiyle tamamlayarak, tarihe de ironik bir gönderme yapıyor; tarihin bıraktığı izleri ‘kültürel bir buluşma’yla yeniden yapılandırıyor…

130 defa okundu.