Muhsin Bey restore edilecek.

05 Aralık 2011 Yazan  
Kategori Genel, Yazılar

 

Sinemamızın bir klasiği daha geleceğe kalacak
Yavuz Turgul, Şener Şen birlikteliğinin ilk filmi Muhsin Bey restore edilecek. Turgul, restorasyonun uzun sürse de yapılacağını, filmin DVD’sinin çıkacağını söyledi

Kıymeti zamanla anlaşılan filmlerden biri Muhsin Bey. Yavuz Turgul’un 1986’da çetiği film, gösterime girdiği 1987 mayısında çok da seyircinin ilgisini çekmemişti. Ama yıllar içerisinde değeri anlaşıldı. Türk sinemasının ‘en’leri seçkilerinde her zaman ilk 10 içerisinde yer almayı başardı. Artık Türkiye sinemasının klasikleri arasında gösterilen Muhsin Bey filmi için, dün Caddebostan Kültür Merkezi’nde tarihi bir buluşma gerçekleşti. Çekildikten 25 yıl sonra özel bir gösterimde filmin ekibi, yönetmen Yavuz Turgul, oyuncular Şener Şen, Uğur Yücel, Osman Cavcı, yapımcı Abdurahman Keskiner, sanat yönetmeni Arzu Başaran ve müzisyen Atilla Özdemiroğlu tekrar bir araya geldi. Yaklaşık 500 sinemaseverin katıldığı gösterimin ardından SİYAD Başkanı sinema yazarı Tunca Arslan’ın moderatörlüğünde film ekibinin katıldığı bir de söyleşi gerçekleşti. Türkiye’deki 1980 sonrası değişimi, müzik organizatörü Muhsin Kanadırık’ın, asker arkadaşının yeğeni Ali Nazik’e albüm çıkartma serüveni üzerinden anlatan filmin yönetmeni Yavuz Turgul, söyleşide bir de müjde verdi. Zaman zaman festivallerde ve nadiren de olsa TV gösterilen filmin, yakında restore edileceğini ve DVD’sinin çıkarılacağını duyurdu. Türkiye’nin sürekli bir değişim sürecinden geçtiğini anlatan Turgul, “Değişim karşısındaki davranışlar, insanları anlamızı sağlar” dedi. Şener Şen ise yönetmen olarak Yavuz Turgul’la ilk defa Muhsin Bey’de çalışmaya başladıklarını hatırlattı. “İkimiz de Arzu Film’den geliyoruz. Yavuz ile ortak duygularımız fazla. Onun sinemaya, hayata, insanlara bakışı benimkiyle uyuşuyor” diyen Şener Şen, Muhsin Bey’i de Yavuz Turgul ve Şener Şen birlikteliğinin başlangıcındaki özel bir film olarak nitelendirdi. Uğur Yücel ise Ali Nazik’i oynamak için bir süre Urfa’da yaşadığını anlattı. Yücel “Bu film beni bir şeyler bulmaya itti. Ben de Ali Nazik’i buldum. Hâlâ o Anadolu yolculuğunun üzerimde etkisi vardır” dedi. Son sözü ise yine yönetmen Yavuz Turgul söyledi: “Muhsin Bey gösterime çıktığında salonda altı kişi izlemiştik. İkisi eşim ve bendim. Hayatım boyunca sinemanın battığını da gördüm, salonların kapandığını ya da filmlerin rekorlar kırdığını da. Her ne olursa olsun sinema özel bir sanat ve filmlerin seyirciyle kol kola yürümesi gerekiyor.”

OLKAN ÖZYURT 04.12.2011
Kaynak: http://www.sabah.com.tr/kultur_sanat/sinema/2011/12/04/sinemamizin-bir-klasigi-daha-gelecege-kalacak

353 defa okundu.

Kadıköy Belediyesi Sanat Kütüphanesinde “Muhsin Bey”

01 Aralık 2011 Yazan  
Kategori Genel, Yazılar

Kadıköy Belediyesi Sanat Kütüphanesi önemli bir etkinliğe daha ev sahipliği yapıyor. Türk Sinemamızın unutulmayan filmlerinden “Muhsin Bey” filmi, Sanatçıları Şener Şen, Uğur Yücel, Osman Cavcı, yönetmen Yavuz Turgul ve filmin müziklerini yapan Atilla Özdemiroğlu ile yapımcı Abdurrahman Keskiner’i Kadıköylülerle buluştuyor.

Yavuz Turgul’un 1987 yılında hem yazdığı hem de yönettiği Muhsin Bey filmi, gelmiş geçmiş en iyi 10 Türk filmi arasında gösteriliyor. Başrolleri Şener Şen ve Uğur Yücel paylaştığı filmde, eski bir müzik yapımcısı olan Muhsin Bey ile şöhret olmak isteyen saf delikanlı Ali Nazik arasındaki olayları konu ediliyordu. Ulusal ve uluslar arası bir çok festivalde ödüller alan film sırasında başrolleri paylaşan Şener Şen ve Sermin Hürmeriç filmdeki beraberliklerini gerçek hayatta da nikah masasına taşımışlardı.

Kadıköy Belediyesi, bu muhteşem filme emek veren oyuncular ve filmin yaratıcılarını yıllar sonra Kadıköy de bir araya getiriyor. Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi’nde filmin özel gösterimi ve sonrasında moderatörlüğünü sinema eleştirmeni ,SİYAD Başkanı Tunca Arslan’ın yapılacağı söyleşi programına Yönetmen Yavuz Turgul, oyuncular Şener Şen, Uğur Yücel, Osman Cavcı ile filmin müziklerini yapan Atilla Özdemiroğlu, filmin yapımcısı Abdurrahman Keskiner katılıyor.

Söyleşi 3 Aralık’ta saat 14.00’de Cadde Bostan Kültür Merkezi Büyük Salon’da gerçekleştirilecek. Söyleşi, ücretsiz olarak izlenebilecek.

FİLMİN ALDIĞI ÖDÜLLER

 1. 36. San Sebastian Film Festivali, Jüri Özel Ödülü, 1988
2. 7. Uluslar arası Sinema Günleri, Jüri Özel Ödülü
3. Kültür Bakanlığı Başarı Ödülü, 1987
4. 24. Antalya Film Festivali, En İyi Senaryo Ödülü, 1987
5. 24. Antalya Film Festivali, En İyi Film Ödülü, 1987
6. 24. Antalya Film Festivali, En İyi Oyuncu Ödülü, 1987
7. 24. Antalya Film Festivali, En İyi Yardımcı Oyuncu Ödülü, 1987
8. İstanbul Film Festivali, Jüri Özel Ödülü

 

Kaynak : http://www.internethaber.com/unutulmaz-filmin-oyunculari-kadikoyde-387302h.htm#ixzz1fHGQKDBD

265 defa okundu.